İnşaat malzemesi satıcıları güç birliğine gitme hedefinde

HABERLER

Kentin değişik bölgelerinde faaliyet gösteren inşaat malzemesi ticareti yapan firmalar tek bir merkezde toplanarak güç birliği sağlamak istiyor. İnşaat malzemesi satıcılarının tümünün aynı lokasyonda yer aldığı güçlü bir yapılanma talepleri bulunduğunu anlatan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO)16 No’lu İnşaat Malzemeleri Üretim ve Ticareti Meslek Komitesi Meclis Üyesi Mustafa Kabadayı, bu sayede iyi bir sinerji oluşacağına dikkat çekti. Böyle bir yapılanmada alıcıların aynı anda tüm ihtiyaçlarını kısa sürede temin edebileceğini vurgulayan Kabadayı, bu durumun alıcı için de satıcı için de avantaj sağlayacağını söyledi.

Meslek komitesi üyelerinin hırdavatçılar, cam ticareti yapan firmalar, penciler, inşaat malzemesi ticareti yapan firmalar, boya ve malzeme satıcılarından oluştuğunu anlatan MTSO 16 No’lu İnşaat Malzemeleri Üretim ve Ticareti Meslek Komitesi Meclis Üyesi Mustafa Kabadayı, inşaat malzemesi satışına yönelik bir sanayi sitesi oluşturmak istediklerini bildirdi. Kısa adını MİMSU olarak düşündükleri Mersin İnşaat Malzemeleri Sanayicileri ve Üreticileri adı altında bir site oluşturma planları bulunduğunu kaydeden Kabadayı, bu konudaki çalışmaları sürdürdüklerini anlattı. Büyükşehir Belediyesi ile gerekli görüşmeleri yaptıklarını ve en az 200 dönümlük arazi talepleri bulunduğunu bildiren Kabadayı, “Tüm sektörün bir arada olması gücümüzü artıracaktır. Ortak sarf malzemesi alımlarımızı birlikte gerçekleştirip bu sayede maliyetlerimizi de düşürebiliriz” dedi. 200 dönümde yaklaşık 500 esnafın faaliyet gösterebileceğini kaydeden Kabadayı, bu site içinde otel, restoran, banka gibi sosyal donatılar da planladıklarını dile getirdi. Kabadayı, buraya gelecek olan alıcıların aradıkları tüm ürünleri bir arada bulup temin etme fırsatı yakalayarak zamandan tasarruf edebileceğini vurguladı. Bu bölgede yalnızca satış yapılmayacağına da değinen Kabadayı, arzu edilmesi halinde küçük çaplı imalatlar gerçekleştirilebileceğine de dikkat çekti.

“2016 için umutluyuz”

Sektöre ilişkin değerlendirme de yapan Mustafa Kabadayı, Mersin’de inşaat sektörünün 2015’te umduğunu bulamadığını anlattı. 2016’dan ise umutlu olduklarını belirten Kabadayı, seçimlerin bitmesi ve hükümetin aldığı kararlarla daha iyi bir yıl geçireceklerine inandığını söyledi. Bu yıl hükümetin de kamu ve özel yatırımlara ağırlık vereceğini kaydeden Kabadayı, bu durumun inşaat malzemesi satışlarında hareketlenmeyi de beraberinde getireceğini anlattı.

Yatırımlarda Mersin özelinde sıkıntının çözümü için imar planlarının tamamlanmasını beklediklerini ifade eden Kabadayı, “Bu yıl içinde 1/5.000 ve 1/1.000’lik planların tamamlanması halinde sektörümüzün önünün daha çok açılacağını düşünüyorum” değerlendirmesi yaptı. Planların bu yıl tamamlanmasını beklediklerini dile getiren Kabadayı şöyle konuştu:

“Şehir dışından bölgemize yatırım yapmak isteyen çok sayıda firma var. İmar planlarının tamamlanıp yatırımların açılması halinde hem kentimiz daha çok yatırım çekebilecek hem de sektörümüzde ciddi bir hareketlenme yaşanacaktır, istihdam artacaktır. Böylesi bir hareket piyasaları da canlandıracak ve tüm Mersin kazanacaktır.”

“Fiyat dalgalanmaları sektörü zorluyor”

Sektörün önemli sıkıntılarından bir tanesinin de dövizdeki dalgalanmalar olduğunu kaydeden Mustafa Kabadayı, bu dalgalanmalara bağlı olarak demir, çimento gibi inşaat sektörünün lokomotif kalemlerinin fiyatlarında da hareketlilik yaşandığını söyledi. Fiyat istikrarsızlıklarının son aylarda önemli bir sorun haline geldiğini vurgulayan Kabadayı, bu durumun bir süre daha devam edeceğini tahmin ettiğini anlattı.

Sektörün hareketlenmesi için beklentilerine de değinen Kabadayı, özellikle banka kredilerinin düşmesini istediklerini söyledi. Mevcut durumda kredi faizlerinin 1,37 seviyesinde olduğunu anlatan Kabadayı, bu rakamın 1’in altına düşmesinin tüm kesimleri rahatlatacağını bildirdi.

“Mersin için söz verilen yatırımlar hayata geçmeli”

Mersin’de son dönemlerde yatırımlarda bir hareketlenme yaşandığına da değinen Mustafa Kabadayı özellikle sağlık turizmini de canlandıracak olan hastane yatırımlarında hareket olduğunu bildirdi. Turizm, lojistik, tarım sektöründe yaşanacak bir canlanmanın paralelinde inşaat sektörünü de hareketlendirdiğine dikkat çeken Kabadayı, “Bu dönemde özellikle Sayın Başbakan Yardımcımız Lütfi Elvan’ın kentimiz için söz verdiği büyük yatırımları başlatmasını bekliyoruz. Bu yatırımların başlamasıyla kentimizin ufku daha da çok açacaktır. Havaalanı, otoban yolları, duble yol yapımları, turizm yatırımları kentimize bir hareket getirecektir” diye konuştu. 

 “Mersin İnşaat Malzemeleri Sanayicileri ve Üreticileri adı altında sanayiciler için bir site kurulması halinde oluşacak sinerji alıcıyı da satıcıyı da mutlu edecektir.”

Bir cevap yazın